Instalacja i wstępna konfiguracja systemu Windows Server 2022

Wymagana ilość zrzutów do sprawozdania: 4 (1, 2, 3, 4). Jak prawidłowo sporządzić sprawozdanie?
  1. O systemie
  2. System Windows Server - w przeciwieństwie do swojego odpowiednika Ubuntu - może działać zarówno w trybie tekstowym, jak i graficznym (z GUI). Wersje systemu (wszystkie są 64-bit): Rodzaje zainstalowanego systemu: Do instalacji można wykorzystać pendrive, przygotowany uprzednio w systemie Windows 10 za pomocą narzędzia Dikspart. W tym celu pobrać obraz ISO Windows Server, następnie kliknąć dwukrotnie pobrany plik obrazu, notując literę przyporządkowanego mu dysku. Jeśli zainstalowane aplikacje potrzebują więcej pamięci RAM niż jest dostępne, wtedy można wykorzystać pamięć wirtualną z pliku pagefile.sys. Plik wymiany tej pamięci znajduje się w katalogu głównym dysku. Warto przenieść ten plik z partycji systemowej na inny dysk, aby zapobiec zapełnieniu tej pierwszej. Zalecany rozmiar pliku to 150% pamięci RAM. Zalecane jest również aby jego rozmiar był stały, dzięki czemu z góry zarezerwowany zostanie dla niego odpowiednie miejsce na dysku, zapobiegając fragmentacji. Aby przejść do zarządzania plikiem należy odszukać opcję pamięci wirtualnej. Można tam usunąć zaznaczenie z opcji Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków. Po tym ponownie uruchomić komputer.

  3. Przygotowanie maszyny dla instalowanego systemu
  4. Pierwszą rzeczą jest przygotowanie maszyny wirtualnej OVB oraz systemu.

  5. Utworzenie nowej sieci NAT
  6. Przechodzimy do Plik / Narzędzia / Network Manager a następnie karta NAT Networks, celem utworzenia sieci NAT z dowolnie określoną pulą adresową IP (należy kliknąć przycisk Stwórz). Na zrzucie ekranu zaprezentowano klasę A z maską standardową klasy C (10.10.10.0/24). Wpisz taki sam adres IP. Wprowadź również nazwę sieci według schematu: NatNazwisko (bez polskich znaków, u mnie jest to NatZapala). Na końcu kliknij Zastosuj, aby zaaplikować zmiany. Ten zrzut ekranu należy włączyć do sprawozdania

  7. Ustawienia kart sieciowych
  8. Komputery serwerowe posiadają z reguły minimum 2 karty sieciowe, które musimy ustawić również w OVB. Jak widać na pierwszym z poniższych zrzutów wybieramy utworzoną wcześniej sieć Sieć NAT, natomiast drugą kartę sieciową ustawiamy jako Sieć wewnętrzna z nazwą LANintNazwisko (gdzie Nazwisko to twoje nazwisko bez polskich znaków). Ten zrzut ekranu należy włączyć do sprawozdania

    Ten zrzut ekranu należy włączyć do sprawozdania

  9. Instalacja
  10. Aby zainstalować system potrzebny jest jego obraz ISO, pobrany z Internetu. Ściągamy wersję 64-bit (x64, amd64) w języku angielskim. Następnie dołączamy obraz do OVB. Można od razu uruchomić wcześniej skonfigurowany system, wtedy zostaniemy poproszeni o wskazanie lokalizacji do pliku obrazu, lub dołączyć tenże obraz jeszcze przed uruchomieniem instalacji. Aby skorzystać z tej drugiej opcji należy przejść od ustawień maszyny i wybrać opcję Pamięć po czym dołączyć plik ISO.

    Następnie, po zaakceptowaniu przyciskiem OK poprzedniego okna, klikamy Uruchom w OVB i rozpoczynamy właściwą instalację systemu:

    Poniżej przedstawiam najważniejsze zrzuty ekranu z procesu instalacji.
    Wybieramy język, format czasu a po nim ustawienia klawiatury.

    Wybieramy wersję Windows Server 2022 Datacenter Evaluation (Desktop Experience) a więc ze środowiskiem pulpitu czyli wersję z GUI.

    Wybieramy typ instalacji systemu jako Niestandardowa: tylko zainstaluj system Windows (zaawansowane).

    Następnie partycjonujemy dysk. Przeznaczamy cały dysk pod system.

    Rozpoczyna się właściwa instalacja systemu.

    Po restarcie, gdy pokaże się komunikat aby nacisnąć dowolny klawisz celem zastartowania z płyty (Press any key to boot from CD or DVD...), nic nie naciskamy! (w przeciwnym przypadku instalacja zacznie się do nowa). Po konfiguracji wstępnej, system może uruchomić się ponownie.

    Następnie wprowadzamy hasło do konta Administrator. Proponuję ustawić hasło: zaq1@WSX111.

    Następnie naciskamy skrót klawiszowy Ctrl+Alt+Del (na OVB wystarczy prawy Ctrl+Del lub przejście do menu Wejście / Klawiatura / Naciśnij Ctrl-Alt-Del), po czym logujemy się ustalonym wcześniej hasłem do systemu.

    Gdy po zalogowaniu uruchomi się okno z pytaniem czy włączyć widoczność sieciową, klikamy Yes.

    Po zalogowaniu uruchamia się specjalny program do zarządzania serwerem o nazwie Server Manager (Menedżer serwera).

    Aby ustawić właściwy czas klikamy PPM na dacie i godzinie w prawym dolnym rogu ekranu wybierając Adjust date/time i zmieniamy strefę czasową (Time zone) w opcji Date & time na widoczną poniżej. Ten zrzut ekranu należy włączyć do sprawozdania

    Na końcu możemy przejść do okna Ten komputer i wysunąć znajdującą się tam w napędzie płytę, dzięki czemu system po każdorazowym restarcie nie będzie próbował na nowo uruchamiać się właśnie z niej (czyli de facto rozpoczynać isntalacji na nowo).

© mgr inż. Adrian Zapała